درود هموطن گرامی

به انجمن علمی نخبه های ایران خوش آمدید .


با عضویت در انجمن ، به دانش خود بیافزایید و دیگران را نیز از علمتان بهره مند سازید.

ثــبـــــــت نــــــام

مکانیک سیالات
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مکانیک سیالات

 1. #1

  مکانیک سیالات

  مکانیک سیالات
  مقدمه
  با توجه به این که استاتیک و تحرک شاره*ها در طبیعت ، صنعت و زندگی روزمره انسان کاربرد فراوان دارد، لذا دانشمندان آزمایشهای گسترده و اغلب مبتکرانه را در این زمینه ترتیب می**دهند. این آزمایشها بیشتر کاربرد صنعتی دارند و همین امر سبب ایجاد علمی *به نام مکانیک سیالات شده است. لازم به ذکر است که مکانیک سیالات محاسباتی ، در صنایع هوایی و ساخت سفینه*های فضایی کاربرد دارد، به همین دلیل نیاز به تحقیقات و پژوهشهای علمی *و عملی در مکانیک سیالات وجود دارد.

  تاریخچه
  تا اوایل قرن بیستم مطالعه سیالات را اساسا دو گروه هیدرولیک*دانان و ریاضیدانان، انجام می**دادند. هیدرولیک*دانان به صورت تجربی کار می**کردند، در حالی که ریاضیدانان توجه خود را بر روشهای تحلیلی متمرکز کرده بودند. آزمایشهای وسیع و اغلب مبتکرانه گروه اول اطلاعات زیاد و ارزشمندی را در اختیار مهندس کاربردی آن روز قرار می**داد. البته به علت عدم تعمیم یک نظریه کارآمد این نتایج دارای ارزش محدودی بودند. ریاضیدانان نیز با غفلت از اطلاعات تجربی مفروضات آن چنان ساده*ای را در نظر می**گرفتند که نتایج آنها گاه بطور کامل با واقعیت مغایرت داشت.
  محققان برجسته*ای مانند رینولدز ، فرود ، پرانتل و فن کارمان پی بردند که مطالعه سیالات باید آمیزه*ای از نظریه و آزمایش باشد. این مطالعات سرآغازی برای رسیدن علم مکانیک سیالات به مرحله کنونی آن بوده است. تسهیلات جدید پژوهش و آزمون که ریاضیدانان و فیزیکدانان ، مهندسان و تکنیسین*های ماهر در کار جمعی از آن استفاده می**کنند، هر دو دیدگاه را به هم نزدیک می**کند.

  سیالات
  سیال را ماده*ای تعریف می*کنند که وقتی تنش برشی هر چند کوچکی وجود داشته باشد، شکل آن بطور پیوسته تغییر کند. جسم جامد وقتی تحت تاثیر تنش برشی قرار بگیرد، تغییر مکان معینی می**دهد، یا کاملا می**شکند. مثلا قطعه جامد وقتی تحت تاثیر تنش برشی τ قرار بگیرد، تغییر شکلی می**دهد که آن را با زاویه Δα مشخص کرده*ایم. اگر به جای آن یک ذره سیال قرار داشت، Δα ثابتی وجود نداشت، حتی اگر تنش بینهایت کوچک می**بود. در عوض تا وقتی که تنش برشی τ اعمال شود، یک تعییر شکل پیوسته ادامه دارد.
  در موادی مانند پارافین که گاهی آنها را پلاستیک می**نامیم، هر دو نوع تغییر شکل برشی را می**توان یافت که اگر به مقدار معینی کمتر باشد، تغییر مکانهایی مشابه تغییر مکان جسم جامد بوجود می**آید و اگر مقدار تنش برشی بیش از این مقدار باشد، به تغییر شکل پیوسته*ای مشابه تغییر شکل سیال می**انجامد. مقدار این تنش برشی حد فاصل ، به نوع و حالت ماده بستگی دارد.

  استاتیک سیالات
  اگر تمام ذرات یک سیال یا بی حرکت باشند، یا نسبت به یک دستگاه مختصات لخت بطور همسان سرعت ثابت داشته باشند، آن سیال را استاتیک در نظر می**گیرند. در سیال ساکن یا سیال در حال حرکت یکنواخت ، از آنجا که سیال نمی**تواند بدون حرکت در برابر تنش برشی مقاومت کند، سیال ساکن لزوما باید بطور کامل از تنش برشی فارغ باشد. سیالی که حرکت یکنواخت دارد، یعنی جریانی که در آن سرعت تمام اجزا یکسان است، نیز فارغ از تنش برشی است، زیرا تغییرات سرعت در تمام جهتها در جریان یکنواخت باید صفر باشد.

  جریان با سطح آزاد
  جریان با سطح آزاد معمولا به جریانی از مایع گفته می**شود که در آن قسمتی از مرز جریان که سطح آزاد نامیده می**شود، فقط تحت تاثیر شرایط معینی از فشار قرار داشته باشد. حرکت آب در اقیانوسها ، در رودخانه*ها و همچنین جریان مایعات در لوله*های نیمه پر ، جریانهایی با سطح آزاد به شمار می**آیند که در آنها فشار جو روی سطح مرز اعمال می**شود. در تحلیل جریان با سطح آزاد ، وضعیت هندسی سطح آزاد از قبل معلوم نیست.
  تعیین شکل هندسی مربوطه یک قسمت از جواب است، یعنی با یک شرط مرزی بسیار دشوار مواجهیم. به همین دلیل تحلیلهایی کلی بسیار پیچیده هستند و خارج حوزه این مقاله قرار می**گیرند. اگرچه قسمت اعظم مبحثی که باید بررسی شود، در آغاز فقط برای متخصصان هیدرولیک و مهندسان ساختمان جالب به نظر می**رسد، ولی بعدا خواهید دید که امواج آب و پرش هیدرولیکی ، به ترتیب با موج فشاری و موج شوکی که در جریان تراکم پذیر بررسی می**شوند، قابل قیاس*اند.

  مکانیک سیالات محاسباتی
  با ورود کامپیوتر به صحنه ، روش سومی *به نام مکانیک سیالات محاسباتی پدید آ*مده است. وقتی با استفاده از کامپیوتر پارامترهای مختلف مورد نظر را که در برنامه هستند، به اختیار تغییر می**دهیم، با شبیه سازی عددی دینامیک سیالات سر و کار پیدا می**کنیم. به کمک این شیوه پدیده*های جدید کشف شده*اند، قبل از آن که به کمک آزمایش و در عمل یافت شده باشند. به این ترتیب می**توان مکانیک سیالات محاسباتی را به عنوان رشته علمی *جداگانه*ای تلقی کرد که مکمل دینامیک سیالات نظری و آزمایشی به شمار می**آید.
  صنایع بطور روزمره از کامپیوتر بهره می**گیرند تا از آن برای حل کردن مسائلی مربوط به جریان سیال که برای طراحی وسیله*هایی چون پمپها ،* کمپرسورها و موتورها مورد نیازند، کمک بگیرند. مهندسان هواپیما جریان سه بعدی پیرامون کل هواپیما را در کامپیوتر شبیه سازی می**کنند تا مشخصه*های پرواز را پیش بینی کنند. در حقیقت قسمت قابل توجهی از بودجه طرح و توسعه غالبا به بررسیهای مبحث دینامیک سیالات محاسباتی اختصاص داده می**شود. 2. #2
  مدیر تالار مکانیک سیالات

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مکانیک سیالات..
  نوشته ها
  889

  پاسخ : مکانیک سیالات

  همانطور که پیش از این نوشتم تمام مواد تنها به دو حالت سیال و جامد در طبیعت موجودند. تفاوت اصلی این دو حالت , عکس العمل ماده تحت تنش مماسی یا برشی است.
  جسم جامد می تواند در مقابل تنش برشی مقاومت کند اما تنش برشی روی یک سیال باعث جریان و حرکت در سیال میشود(مادامیکه تنش برشی اعمال شود). دقت شود لفظ تغییر شکل را برای سیال به آن خاطر به کار نمیبرم چون ماهیت لغت “تغییر شکل” آنی بودن را همراه خود دارد اما در سیالات تنش برشی یک جریان که در طول زمان در حال تغییر است را بوجود می آورد.

  فرض کنید دستتان را درون ظرف آبی فرو میکنید و حرکت میدهید, لایه های آب به خاطر حرکت دست که موجب اعمال نیرو و به تبع آن ایجاد تنش برشی میشوند, شروع به حرکت می کنند. جریان ایجاد شده با خروج دست از آب (قطع منبع ایجاد تنش) رو به آرامی می نهد. به سادگی نتیجه میگیریم این چریان سیال به خاطر نیروی خارجی بوده است. در حقیقت سیال بر اثر بر هم کنش جریان یافته است و مادامیکه تنش وجود دارد جریان هم در سیال موجود است و با بیرون آوردن دست تنش حذف ولی بر هم کنش مولکولی همچنان ادامه می یابد تا سیال به حالت پایدار برسد. فرض کنید ظرفی پر از بتن داشته باشیم. مرد میخواهیم که دستش را با همان سرعت و شدتی که داخل آب فرو کرده داخل بتن هم فرو کند!! با من هم عقیده اید که تغییر شکل بتن اولا به سادگی ممکن نیست و وسیله میخواهد(اعمال نیروی بیشتر و به تبع آن تنش بیشتر) ثانیا اگر زورمان برسد, نیروی ما اغلب باعث تغییر شکل دائمی در بتن خواهد شد.
  باز هم یاد آور میشوم که تغییر شکل برای مواد جامد(مثل بتن) کلمه ی مناسبی است اما برای سیال نامناسب است. در حقیقت تغییر شکل واکنشی است که در طول زمان ادامه نمیابد(برخلاف جریان) و تنها در مورد جامدات صادق است.
  به دوشکل زیر دقت کنید. ما نیرویی را به سطح یک سیال و سطح یک جسم جامد اعمال کرده ایم. با وارد کردن نیروی F به سطح سیال با توجه به جهت نیرو یک تنش برشی اعمال میشود که باعث تغییر شکل پیوسته (اصطلاح رایج) شده و سیال جریان می یابد. در سطح جامد با اعمال نیروی F به صورت برشی جسم جامد دچار تغییر شکل می شود. (البته نمیدانیم تغییر شکل متناسب با نیروست یا خیر. چون از ماهیت پلاستیکی یا الاستیکی جسم بی خبریم- اگر در مورد مواد الاستیک و پلاستیک اطلاعی ندارید اینجا را بخوانید)


  به سادگی قابل درک است که در مرز جامد و سیال سرعت یکسان است (فرض اعمال نیروی ما توسط یک واسطه مثل کاغذ به سیال وارد شدهاست.) یعنی مولکول های متصل به سطح جامد همان سرعتی را دارند که صفحه ی روی آنها با آن سرعت در حال واکنش به نیروی اعمالیست. این موضوع از مشاهده ی رفتار سیال حاصل شده نتیجه میگیریم در مرز سیال لغزشی وجود ندارد. نکته ی مهم : چون حرکت سیال با ادامه یافتن تنش برشی (نیروی برشی واحد سطح) ادامه می یابد, پس سیال ماده ایست که اگر ساکن باشد نمیتواند در برابر تنش مقاومت کند. در حقیقت اگر سیالی در حال تلاطم و حرکت (یا همان تغییر شکل پیوسته!) باشد حتما تنش برشی به آن وارد شده است. در مورد تنش برشی و تغییرات اعمال شده به سیال در بخش های بعدی بیشتر خواهیم خواند.
  ما حالت های گوناگونی از سیال مثل مایعات(آب و جیوه و روغن و ….) و یا گاز ها( هوا, هیدروژن و…) را میشناسیم و میتوانیم به راحتی سیال بودنشان را تشخیص دهیم. اما باید توجه کرد که وضعیت های بینابینی وجود دارد که در تشخیص آنها باید دقت نمود. مثلا آسفالت ممکن است برای مدت کوتاهی در مقابل تنش برشی مقاومت کند اما به تدریج تغییر شکل می دهد و اگر بازه ی زمانی اعمال تنش را بیشتر کنیم, میبینیم که رفتاری سیال گونه از خود نشان میدهد. همچنین ممکن است بعضی مواد در مقابل تنش های کم از خود مقاومت نشان دهند اما با اعمال تنش های بیشتر تسلیم شده و رفتار سیالی از خود نشان دهند(مثل پارافین)
  دقت شود در محاسبات مکانیک سیالات, سیال (مثل آب و هوا) مانند یک محیط پیوسته در نظر گرفته میشود. این سوال مطرح است که محیط پیوسته چیست و چرا علاقمندیم سیال را یک محیط پیوسته بدانیم؟ پیش از این گفتیم علم مکانیک بر پایه نیرو و حرکت بنا شده است. برای تحلیل نیرو و حرکت در سیالات ما به مشخصات همه ی نقاط سیال نیازمندیم. در حقیقت با در نظر گرفتن پیوستگی محیط سیال, هر خاصیت سیال(مثل چگالی, دما و سرعت و …) در هر نقطه از فضا مقدار معینی شده و به صورت یک تابع پیوسته از مکان و زمان قابل تحلیل است. مفهوم پیوستگی محیط سیال مبنای مکانیک کلاسیک سیالات است. سیال از مولکول های زیادی تشکیل شده که دائما در حال حرکت و برخورد به یکدیگر هستند. اگر بخواهیم تحلیل دقیقی انجام دهبم باید از علم آمار کمک بگیریم, یعنی باید رفتار تمام مولکول ها یا گروهی از آنها را بررسی کنیم که این کار کمی دور از ذهن است. در مهندسی چون معمولا از خواص مواد به عنوان پایه اطلاعات محاسباتی استفاده میشود (مثل چگالی) بهتر است روشی اعمال کنیم که با حداقل خطا, سرعت و نتایج دقیق تری در محاسبات داشته باشیم. بر این اساس سیال را محیط پیوسته در نظر میگیریم. حال محیط پیوسته چیست؟ مثلا در مورد چگالی فرمول جرم تقسیم بر حجم صادق است, اما مقدار حاصل از این فرمول برای حجم کل سیال با حجم کوچکی از سیال متفاوت است. (به علت ثابت نبودن مولکول ها در شبکه ی مولکولی سیال. چون تعداد مولکول هایی که حجم معینی را اشغال میکنند دائما در حال تغییر هستند). اگر واحد حجم را خیلی کوچک در نظر بگیریم.(کمی بیشتر از یک مولکول) دیگر تعداد مولکول ها در این حجم ناچیز خواهد بود. چون با وجود عبور ذرات از مرز فوق تعداد تقریبی مولکول ها ثابت خواهد ماند. اما اگر حجم مورد نظر بزرگ باشد, می توان تغییرات زیادی در تعداد مولکول ها مشاهده کرد. در نمودار زیر اگر روی محور افقی از راست به چپ حرکت کنیم مشاهده میشود در حجمی به اندازه ی “دلتا وی استار” (حجم حدی) میتوان به یک تعریف نسبتا دقیق برای جرم مخصوص سیال دست یافت.


  در حقیقت ما با کاهش جزء حجم(دلتا وی) چگالی متوسط را به سمت یک مقدار حدی میل داده ایم.(دقت شود اگر این “جزءحجم” خیلی کوچک باشد فقط شامل تعداد کمی از مولکول ها می شود و نمیتواند مقدار ثابتی برای جرم مخصوص به ما بدهد, زیرا با حرکت مولکول ها به طرف داخل و خارج این فضای فرضی, مقدار جرم مخصوص به طور غیر قابل پیش بینی تغییر خواهد کرد) دقت شود که محل انتخاب نقطه ی C اختیاری است و می تواند هر نقطه ای از سیال باشد. این یعنی چگالی سیال را توسط هر منطقه از آن میتوان حساب کرد. در این مطلب سعی شد سیال و خصوصیت چگالی معرفی شود. چگالی یکی از مهمترین پارامترها برای ارزیابی مکانیکی یک سیال است که در تمام مباحث سیالات نقش کلیدی دارد. در ادامه به معرفی چهار نکته مهم در سیالات میپردازم که پایه محاسبات به حساب می آیند:
  ۱/ چگالی با تقسیم جرم ماده بر حجم آن محاسبه میشود در سیالات به جرم مخصوص معروف است و براساس یک رابطه ی حدی محاسبه شده است.(واحد آن کیلوگرم بر مترمکعب است)
  ۲/ جرم مخصوص یک کمیت اسکالر است.(اگر در مورد کمیت ها چیزی نمیدانید اینجا را بخوانید) درحقیقت فقط با یک عدد بیان میشود و جهتی ندارد.
  ۳/ جرم مخصوص مایعات و حتی جامدات را میتوان با کمیت بی بعد SG (گرانش ویژه) نشان داد. این کمیت به شکل زیر تعریف میشود.
  حاصل تقسیم چگالی ماده به ماکزیمم چگالی آب (واحد ندارد) مثلا باید بدانیم برای جیوه SG=13.6 است, یعنی چگالی جیوه ۱۳/۶ برابر چگالی آب است. مقدار گرانش ویژه با تغییر دما تغییر میکند و معمولا با افزایش دما کاهش می یابد.(آب رفتاری غیر عادی دارد)در جدول زیرمقادیر گرانش ویژه چند مایع ذکر شده است.


  ۴/ وزن مخصوص به شکل زیر تعریف میشود.
  حاصل تقسیم وزن سیال به حجم سیال(واحد نیوتن بر متر مکعب) در حقیقت میتوان وزن مخصوص را “وزن حجم واحد” نامید.( فرمول جرم مخصوص را به یاد آورید, اگر به جای جرم , وزن مایع را قرار دهیم, فرمول فوق حاصل میشود. وزن مخصوص آب ۹/۸۱ کیلو نیوتن بر متر مکعب است.


  کشش سطحیِ قطرهای در حال چکیدن از شیر  کشش سطحی خاصیتی در مایعات است که باعث میشود لایه بیرونی آنها به صورت ورقهای کشسان عمل کند. این همان ویژگیای است که موجب ربایش دو سطح مایع به یکدیگر میشود؛ مانند دو قطرهٔ آب که همدیگر را میربایند و قطرهٔ بزرگتری میسازند. کشش سطحی کمیتی است که بعد نیرو در واحد طول یا انرژی در واحد سطح دارد و در فیزیک معمولاً با γ نشان داده میشود. کشش سطحی را همچنین میتوان مقدار کار لازم برای ایجاد واحد سطح مشترک جدید در نظر گرفت.

 3. #3
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  Chemical Engineer
  نوشته ها
  3,422

  پاسخ : مکانیک سیالات

  با توجه به این همه توضیحات لطفا به سوالم جواب بدین؟؟؟؟
  ((پلاسما)) جزو سیالات بحساب میاد؟؟؟!!!

 4. #4
  مدیر تالار مکانیک سیالات

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مکانیک سیالات..
  نوشته ها
  889

  پاسخ : مکانیک سیالات

  نقل قول نوشته اصلی توسط محسن سیفی نمایش پست ها
  با توجه به این همه توضیحات لطفا به سوالم جواب بدین؟؟؟؟
  ((پلاسما)) جزو سیالات بحساب میاد؟؟؟!!!

  میشه یکم بیشتر توضیح بدی پلاسما چیه!؟ همونیه که تو خونه؟
  رسید مژده که ایام غم چنین نخواهد ماند
  چنین نبود و چنین نیز هم نخواهد ماند 5. #5
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  Chemical Engineer
  نوشته ها
  3,422

  پاسخ : مکانیک سیالات

  نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا فرجی نمایش پست ها

  میشه یکم بیشتر توضیح بدی پلاسما چیه!؟ همونیه که تو خونه؟
  علی جان...........
  پلاسما حالت چهارم ماده هست که مولکولها در این حالت پر انرژی تر از حالت گازی و همینطور باز تر از این حالت هستند.
  در حالت پلاسما مواد بصورت گاز یونیزه در می یان
  یعنی مجموعه ای از یون های با بار منفی و مثبت که در کنار هم قرار گرفتن و البته در کل بصورت مولکول خنثی هستند.
  سرتونو درد نمیارم نمونه ای از حالت پلاسما آتش هست که همه جا دیدین
  گذازه های سطح خورشید و همینطور هوایی که در جوشکاری پلاسما هست به این صورته
  اگه در موردش بیشتر بخوای بدونی تو تالار فیزیک اطلاعاتی هست

 6. #6
  مدیر تالار مکانیک سیالات

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مکانیک سیالات..
  نوشته ها
  889

  پاسخ : مکانیک سیالات

  نقل قول نوشته اصلی توسط محسن سیفی نمایش پست ها
  علی جان...........
  پلاسما حالت چهارم ماده هست که مولکولها در این حالت پر انرژی تر از حالت گازی و همینطور باز تر از این حالت هستند.
  در حالت پلاسما مواد بصورت گاز یونیزه در می یان
  یعنی مجموعه ای از یون های با بار منفی و مثبت که در کنار هم قرار گرفتن و البته در کل بصورت مولکول خنثی هستند.
  سرتونو درد نمیارم نمونه ای از حالت پلاسما آتش هست که همه جا دیدین
  گذازه های سطح خورشید و همینطور هوایی که در جوشکاری پلاسما هست به این صورته
  اگه در موردش بیشتر بخوای بدونی تو تالار فیزیک اطلاعاتی هست
  همونی که اون دفعه درموردش صحبت کردیم؟!
  بنظرم آره!!آخه هم خاصیت جاری شدن داره..هم نمیشه بهش تنش وارد کرد!!البته خودتم میگی حالت چهارم ماده!!پس نمیشه در مورد گازها بگیم حتما همینطوره!
  رسید مژده که ایام غم چنین نخواهد ماند
  چنین نبود و چنین نیز هم نخواهد ماند 7. #7
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  Chemical Engineer
  نوشته ها
  3,422

  پاسخ : مکانیک سیالات

  نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا فرجی نمایش پست ها
  همونی که اون دفعه درموردش صحبت کردیم؟!
  بنظرم آره!!آخه هم خاصیت جاری شدن داره..هم نمیشه بهش تنش وارد کرد!!البته خودتم میگی حالت چهارم ماده!!پس نمیشه در مورد گازها بگیم حتما همینطوره!
  آره همون بحثه...........
  در مورد وارد کردن تنش بهش میشه با استفاده از یه سیال مثل هوا بهش تنش وارد کرد و همونطور که تو آتیشسوزی های جنگل ها مشاهده میشه تنشی که هوا به پلاسما وارد میکنه باعث جاری شدنش میشه.
  اما در مورد شرط عدم لغزش فکر نمیکنم در موردش صادق باشه.
  مگه اینکه لایه های هوا رو دارای زبری یا چنین چیزی در نظر بگیریم که باعث چفت شدن مولکولهای پلاسما در اون میشه..............

 8. #8
  مدیر تالار مکانیک سیالات

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مکانیک سیالات..
  نوشته ها
  889

  پاسخ : مکانیک سیالات

  نقل قول نوشته اصلی توسط محسن سیفی نمایش پست ها
  آره همون بحثه...........
  در مورد وارد کردن تنش بهش میشه با استفاده از یه سیال مثل هوا بهش تنش وارد کرد و همونطور که تو آتیشسوزی های جنگل ها مشاهده میشه تنشی که هوا به پلاسما وارد میکنه باعث جاری شدنش میشه.
  اما در مورد شرط عدم لغزش فکر نمیکنم در موردش صادق باشه.
  مگه اینکه لایه های هوا رو دارای زبری یا چنین چیزی در نظر بگیریم که باعث چفت شدن مولکولهای پلاسما در اون میشه..............

  درود..

  البته منظورم از تنش اون چیزی که تو میگی نیست!..اگه اینجوری باشه به هر سیالی میشه تنش وارد کرد!!به یه سیال نمیشه نیرو وارد کرد! یعنی نمیتونی نیروی F رو به یه نقطه از سیال وارد کنی که باعث تغییر طول اون قسمت شه!
  ..
  رسید مژده که ایام غم چنین نخواهد ماند
  چنین نبود و چنین نیز هم نخواهد ماندموضوعات مشابه

 1. ملاقات سیاره مریخ با زمین در شامگاه فردا
  توسط محسن سیفی در انجمن نجوم و اختر فیزیک
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 03-03-12, 19:03
 2. ابَرقاره ای به نام «آماسیا»
  توسط محسن سیفی در انجمن زمین شناسی مهندسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14-02-12, 21:32
 3. بمباران اتمی سیارکها برای نجات زمین
  توسط محسن سیفی در انجمن دانستنی ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13-02-12, 20:19
 4. این مرد میخواهد از سیاهچاله عکس بگیرد
  توسط محسن سیفی در انجمن نجوم و اختر فیزیک
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-02-12, 14:32
 5. ارتباط با دنیای بیرون از طریق سیاهچاله ها
  توسط محسن سیفی در انجمن فیزیک کوانتم
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-02-12, 14:23

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •