درود هموطن گرامی

به انجمن علمی نخبه های ایران خوش آمدید .


با عضویت در انجمن ، به دانش خود بیافزایید و دیگران را نیز از علمتان بهره مند سازید.

ثــبـــــــت نــــــام

سيمان كاري و مشبك كاري چاه نفت
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: سيمان كاري و مشبك كاري چاه نفت

 1. #1
  مدیر انجمن علوم تجربی

  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  شیمی آلی/کارشناسی ارشد
  نوشته ها
  1,211

  سيمان كاري و مشبك كاري چاه نفت

  مشبک کاری چاههای نفت  مشبک کاری چاههای نفت انواع روشهای مشبک کاری

  - Bullet Perforation
  - Jet Perforation
  Bullet Perforation

  · در روش Bullet Perforation قدرت گلوله های ایجاد کننده شبکه متغیر بوده و به پارامترهای زیر بستگی دارد:
  - کیفیت و میزان مواد منفجره
  - فاصله بین دستگاه و Casing
  - جرم گلوله‌ها
  · میزان نفوذ گلوله ها بستگی به عوامل زیر دارد:
  - شکل گلوله
  - نوع (جنس) Casing
  - Stand off یعنی فاصله دستگاه تیرانداز و جداره چاه- یعنی مسافتی که گلوله‌ها در مایع درون چاه می پیمایند.
  - نوع سنگهای سازند
  Jet Perforation (ایجاد شبکه توسط امواج انفجاری)

  مزایای Jet Perforation

  - ایجاد شبکه های طولانی‌تر در سنگ های سخت- در مواردی که چاه دارای جداره های مختلف است.
  - قابلیت کاربری تا دمای 170 برای Perforation های و عادی و تا 230 برای Perforation.
  - سیمان را می سوزاند (ذوب می کند)، آنرا پاره نمی کند.
  - در Casing لبه و کناره های تیز ایجاد نمی کند.
  - به علت دارا بودن قطر کوچکتر، راحت‌تر در چاه سوار می شود.
  تنها زیان این روش، مشکل بودن اندازه‌گیری دما می باشد.
  امروزه در بازار دو نوع Jet Perforation وجود دارد. نوع اول آن دارای قالب فولادی می باشد و نوع دوم دارای قالب آلومینیومی یا پلاستیکی از جنس کرامیک می باشد.
  Jet Perforation شبکه های با طول کافی بدون آسیبرساندن به آستری چاه ایجاد می کند.
  یک عیب بزرگ Bullet Perforation عبارت است از ایجاد Schutt (نخاله) بعد از تیراندازی و همچنین پاره کردن و نه سوراخ کردن آستری چاه. همچنین تعیین میزان واقعی فاصله دستگاه تیرانداز از بدنه چاه، برای ایجاد سوراخهایی با قطر مشخص و طول مشخص مشکل می باشد. بهتر است از گلوله هایی با دیواره نازک و همچنین مخروطی شکل استفاده شود تا آستری چاه پاره نشود و همچنین مواد زائد و اضافی (Schutt) در داخل چاه باقی نماند.
  ایجاد شبکه هیدرولیکی (Hydraulic Perforation)

  در این روش سیمان و جداره (آستری) چاه- توسط فشار یک مایع دارای شن- بریده (شکافته) می شود. اگر فشار درون چاه از 0 تا 20 (bar) افزایش پیدا کند، میزان طول شکاف ایجاد شده به مقدار قابل توجهی کم می شود. با افزدون مقدار نیتروژن به مایع می توان این مشکل را برطرف کرد.
  آزمایش های مختلف نشان داده اند که میزان نفوذ (طول) شکاف ایجاد شده شدیداً بستگی به درجه‌ی سختی سنگ سازند دارند. در سنگهای سخت Jet Perforation نسبت به Bullet Perforation عموماً شکافهای طولانی‌تر ایجاد می کنند. در سنگهای نرم‌تر گاهی اگر فاصله بین دستگاه ایجاد شکاف و دیواره چاه صفر باشد. ممکن است که Bullet Perforation شکافهای طولانی‌تر از Jet Perforation ایجاد کند.
  عواملی که بر نتایج عملیات مشبک کاری تأثیر می گذارند

  الف) گرفته شدن شکافهای ایجاد شده:

  گرفته شدن شکافها توسط باقیمانده گلوله ها و یا توسط باقیمانده های جداره، می تواند اثرات بسیار منفی بر نتایج عملیات داشته باشند.
  اگر عملیات ایجاد شکاف، درون چاه‌های پر از گل حفاری انجام شود، در این صورت شکافها (روزنه‌های) ایجاد شده، توسط مواد جامد گل حفاری یا مواد ریز سازند گرفته می شوند. این گونه گرفتگی ها توسط «شستشوی چاه» به راحتی برطرف نمی گردند.
  ب) تأثیرات اختلاف فشار (Pressure difference)

  انجام عملیات Perforation با یک اختلاف فشار به سمت سازند، باعث گرفتن شدن شکافها توسط اجزا (مواد) سازند، مواد جامد گل حفاری و پس مانده های گلوله‌ها و مواد منفجره می شود. اینگونه گرفتگی‌ها به سختی برطرف می شوند و باعث می شوند تا تولید چاه (PI) کاهش یابد. در سنگهای کربناتی، اغلب اوقات وقتی که عملیات Perforation را در چاه مملو از HCL و یا اسیداستیک با یک اختلاف فشار به سمت سازند انجام می دهیم ممکن است تولید بیشتری از چاه را به دست آوریم.
  عملیات ایجاد شکاف در یک چاه انباشته از یک مایع خالص- با یک اختلاف فشار به سمت چاه- روش مناسبی برای سازندهای ماسه‌ای می باشد.
  کنترل ماسه Sand Control

  مشکل ماسه در سازندهای کم عمق ظاهر می شود. همچنین با این مشکل در سازندهای عمیق تر از 3500 متر مواجه می شویم.
  - مدار جامد سازند
  - مواد جامد سیال سازند
  علل تولید ماسه:

  - به وجود آمدن نیروهای حرکتی توسط سیال متحرک (تولید ماسه افزایش پیدا می کند اگر سرعت حرکت سیال و گرانروی آن افزایش پیدا می کند).
  - کاهش سفتی و سختی سازند (thoughness reduction)
  - به علت تولید آب (اب سیمان را حل می کند) یا به علت کاهش نیروهای موئینگی و یا به علت درجه اشباع زیاد آب.
  - کاهشKrO به علت افزایش درجه اشباع آب، که این امر باعث افت فشار بیشتر می شود.
  - کاهش فشار مخزن (Pore Pressure) که این امر باعث می شود تا نیروی Compaction زیاد شود و این امر باعث خراب شدن سیمان بین دانه های شن می شود.
  روشهای کنترل ماسه

  به طور کلی روشهای کنترل ماسه را می توان به سه روش کلی تقسیم کرد:
  -a کاهش نیروهای حرکتی- این روش ارزانترین و مؤثرترین روش کنترل ماسه می باشد.
  -b کنترل مکانیکی ماسه
  -c افزایش فشار سازند
  a- کنترل ماسه از طریق کاهش نیروهای حرکتی

  کاهش نیروهای حرکتی و نیروهای جاری شونده- معمولاً مؤثرترین و ساده‌ترین روش مبارزه با ماسه می‌باشد. نیروهای حرکتی به طرق زیر کاهش پیدا می کنند:
  - شبکه های بزرگتر و تمیزتر
  - افزایش تعداد شبکه ها در واحد طول
  - افزایش طول مسیر مشبک
  - ایجاد کانالهای مصنوعی در سازند از طریق ایجاد شکاف هیدرولیکی (Fracturing)
  در یک تولید طبیعی صرفنظر از دبی همیشه مقداری ماسه تولید کرده می شود. اگر میزان تولید از یک مقدار بحرانی افزایش پیدا کند، تولید ماسه به صورت فزاینده ای افزایش پیدا می کند. اگر مجبور هستیم به دلایل اقتصادی میزان تولید را بالا ببریم- باید مقدار بحرانی میزان تولید را محاسبه کنیم.
  b- کنترل مکانیکی ماسه

  در روشهای مکانیکی، برای کنترل ماسه از فیلتر (Filter) یا Gravel Packing همراه با فیلتر استفاده کرده می‌‌شود. باید توجه داشت که با استفاده از این روش باعث کاهش تولید نشویم.
  عملیات اسیدزنی (Acidizing)

  اگر میزان تراوایی خاصیت گذردهی (k) یک مخزن کم باشد. در این صورت عملیات مناسب برای چاه hydraulic Fcecturing می باشد. ولی به هر حال اگر آسیب (damage) باعث کاهش تولید یک چاه شده باشد، عملیات مناسب «اسیدزنی» می باشد. Damage باعث مسدود شدن کانالهای مخزن در اطراف چاه می‌شود. در اثر عملیات احیای چاه (انگیزش چاه) stimulation بایستی skin را کاهش دهیم.
  علل آسیب دیدگی سازند:

  1- آسیب دیدگی در اثر عملیات حفاری (drilling damage): به علت نفوذ مواد جامد گل حفاری به داخل سازند مانند: کنده سنگ (cuttings)، مواد سنگین کننده گل حفاری (weigting material) و مواد ضد هدر رفتن گل حفاری (lost circulnbon agent).
  2- آسیب دیدگی سازند به علت نفوذ فیلترات (قسمت مایع گل حفاری) به داخل سازند (یکی از مهمترین علل آسیب سازند)
  3- آسیب دیدگی در اثر سیمان کاری (ctmenting damage)
  4- آسیب دیدگی در اثر عملیات ایجاد شکاف (Perfortion damage)
  5- آسیب دیدگی در اثر تکمیل چاه و عملیات تعمیر چاه (Completion & work over damage)
  6- آسیب در فیلتر شنی (Damage in gtavel Pach) آسیب های ناشی از فیلترهای رنگی (یا شنی) عبارتند از: جایگذاری نامناسب فیلتر شنی (روزنه ها خالی می مانند و یا فضای بین لوله مغزی و لوله جداری به طور کامل توسط شن پر نمی شود)، آسیب دیدن فیلتر شنی توسط ذرات ریز سازند، اندازه غلط بزرگی شن‌ها در فیلتر که باعث نفوذ ماسه‌های سازند می‌شود، زنگ‌زدگی و باقیمانده‌های پلیمر بین فیلتر شنی و ماسه های سازند.
  7- آسیب در اثر عملیات انگیزش چاه (Damage during stimulation treatment)
  تمیز کردن چاه: در هنگام شستشوی چاه موادی ممکن است به داخل سازند نفوذ کنند و زنگ زدگی‌های موجود در اسید و یا پارافین در نفت داغ ممکن است مجدداً در سازند ته نشین شده و باعث آسیب‌دیدگی و گاهی آسیب‌دیدگی همیشگی سازند شوند.
  عملیات اسیدزنی (Aciditing): حل شدن سیمان های سنگ سازند توسط اسید باعث می شود سنگ سفتی خود را از دست بدهد و همچنین در اثر ترکیب اسید با مینرالها (کریستالهای) سنگ سازند ممکن است مواد جدید ایجاد شده و رسوب کننده و یا Surfactants و Corrosion inhibitor در سازند وارد شوند.
  کاربرد نانو مواد در مشبک‌کاری (Perforation) صنایع بالادستی نفت:

  به دلایلی نظیرتولید از یک عمق خاص (جلوگیری از تولید آب یا گاز اضافی) و نه از تمام لایه و همچنین پایدارسازی دهانه چاه و جلوگیری از ارتباط لایه ها با یکدیگر، مقابل لایه نفت یا گاز یک لوله جداری قرار داده می شود و سپس مشبک‌کاری (Perforation) جهت مرتبط ساختن چاه و لایه مربوطه و در یک عمق خاص، انجام می شود.
  با مشبک‌کاری، لوله جداری به همراه سیمان پشت آن و بخشی از لایه مربوطه سوراخ می شوند. سپس نفت یا گاز از طریق سوراخ های ایجاد شده به درون چاه راه پیدا می کند. سوراخ کردن لوله جداری معمولاً امروزه توسط Jet Perforation انجام می پذیرد که از دو فلز با جنس های متفاوت و مواد منفجره برای تولید نیروی کافی تشکیل شده است.
  یک فلز، استحکام کافی برای سوراخ کردن لوله جداری و سیمان را دارد و فلز دیگر باعث ذوب شدن فلز اول می شود تا سوراخ ایجاد شده درون لایه نفت یا گاز مسدود نشود. نهایتاً با فرآیند اسیدزنی، بقایای فلزات باقی‌مانده نیز خارج می شوند.
  نانو مواد

  جنس مواد بکار رفته در ابزار مشبک کاری اهمیت حیاتی در انجام این فرایند دارد و در این میان نانو مواد در این حیطه پتانسیل خوبی جهت بکار گرفته شدن دارد.
  مواد نانو ساختار

  در این بخش امکان استفاده از یک سری مواد نانو ساختار که پس از عملیات مشبک‌کاری پس از زمان مشخصی از بین می روند، استفاده کرد. یعنی در این فرآیند نیازی به فلز دوم برای از بین بردن فلز اول وجود ندارد.
  نانو پوششها

  پیشرفت های اخیر در زمینه مهندسی سطح با استفاده از پوشش های هوشمند و تکنولوژی های پوشش‌دهی کنترل بهتر اصطکاک و سایش را در تماس های سطحی ارائه می دهد. در برخی از پوشش‌ها به علت جذب سولفورها و فسفرها باعث کاهش ویسکوزیته شده و خواص روانروی بهتری را در سیال موجب می‌شوند. جدیدترین تکنولوژی های در دست انجام منجر به تولید نانو کامپوزیت ها و نانو پوشش های ابر ساختار شده است که به افزایش عمر قطعه پوشش داده شده و کاربردهای دیگر تولید خواهد پرداخت.
  گاهی این پوشش ها طوری طراحی می شوند که با موادی که به عنوان مثال در لوله های نفت حرکت می‌کنند واکنش داده و یک لایه مرزی بسیار سخت و متراکم را تشکیل می دهند که هم باعث عدم خوردگی می شود و هم جلوگیری از اصطکاک می کند. گاهی پوشش هایی که خاصیت روغنکاری در حالت جامد دارند باعث بهبود خواص سطحی می شوند که باعث لغزش آسان روی سطوح پوشش داده می گردند.
  در سال های اخیر گونه ای از پوشش های نانو ساختار که از فازهای فلزی و سرامیکی تشکیل شده اند، تولید گشته‌اند. این پوشش ها معمولاً با روش PVD یا MBE تولید می شوند. این پوشش ها به علت نانو ساختار بودنشان و هموژنیته یکسان آن در طول پوشش به طور قابل توجهی چند کاره می باشند.
  این پوشش ها علاوه بر سختی بالا، ضریب اصطکاک پایین را دارا بوده و خواص هدایت الکتریکی یا حرارتی بالایی دارند. سختی آنها در حد 40 تا گیگاپاسکال و ضریب اصطکاک آنها 4/0 تا 0/3- در مقایسه با سطح فولاد می باشد.
  برایان‌بورن‌ وکنث‌گراهام‌کوان ازشرکتMCDONNELL BOEHNEN HULBERT & BERGHOFF LLP ترکیب 90٪ وزنی پودر تنگستن و 10٪ وزنی پودر بایندر (Binder) که بصورت هرمی شکل داده شده است، موفق به تولید گلوله هایی Jet Perforation شده اند که برای مشبک‌سازی لوله های جداری مناسب هستند. این مواد ساختار کریستالی دارند که اندازه دانه‌هایشان بین 25 نانومتر تا 1 میکرون است.

 2. #2
  مدیر انجمن علوم تجربی

  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  شیمی آلی/کارشناسی ارشد
  نوشته ها
  1,211

  دانلود پروژه ی سیمان کاری چاه های نفت

  لینک اصلیپسورد : www.petroleum67.blogfa.com

  لینک کمکیپسورد : www.petroleum67.blogfa.com

  ویرایش توسط گلاره محمدی : 15-11-12 در ساعت 12:46

 3. #3
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مهندسي شيمي .
  نوشته ها
  453

  پاسخ : مشبک کاری چاههای نفت

  كتابهاي تكميل و سيمان كاري چاه

  intelligent completion
  http://www.4shared.com/office/9zqNt4..._completi.html  Baker completion
  http://www.4shared.com/office/aeHyrU...ompletion.html
  Catalyst Production Technology

 4. #4
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مهندسي شيمي .
  نوشته ها
  453
  Catalyst Production Technology

 5. #5
  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  رشته تحصيلي، مقطع
  مهندسي شيمي .
  نوشته ها
  453

  پاسخ : دانلود پروژه ی سیمان کاری چاه های نفت

  Catalyst Production Technology

موضوعات مشابه

 1. دانلود مقاله تاثير ديفرانسيل بر صداي ترمز
  توسط Iranianelite در انجمن مکانیک خودرو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28-11-12, 08:14
 2. معرفي و تقسيم‌بندي پليمرهاي هوشمند
  توسط -s c s- در انجمن پلیمر
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18-09-12, 14:13
 3. سيل
  توسط Administrator در انجمن جغرافیا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 31-03-12, 22:52
 4. ميليارديهاي سينماي ايران در سال 90
  توسط Baran در انجمن سينما، تئاتر و تلويزيون
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-03-12, 08:55
 5. حسين مني و انا من حسين(حسین از من است و من هم از حسینم)
  توسط Administrator در انجمن حسینیه ی انجمن نخبه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26-02-12, 23:22

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •